En väntad miljonförlust – och minskad spelarbudget heller inget KIK-nytt för mig

Jag ser flera rubriker i (hockey)media på temat ”Miljonsmäll för Kristianstad” – och det kommer inte som någon överraskning alls för mig.
Tvärtom.
Mot bakgrund av vad som tidigare framkommit i media så var det, enligt mig, väntat att Kristianstads IK skulle göra en miljonförlust säsongen/verksamhetsåret 2019-20.


Här nedan kommer, med lite ny text inflikad, utdrag hämtade från det melinska blogginlägget ”KIK berör många… och ekonomin är, inte minst i dessa extraordinära tider, central på många sätt…”, publicerat den 20 april, som grund och belägg för det jag skriver här ovan;

Kristianstads IK berör många och i dessa extraordinära tider ventileras i synnerhet den nordostskånska föreningens ekonomi som i coronapandemins spår i förlängningen får följder för budgeten och då inte minst spelarbudgeten vilken i sin tur påverkar möjligheterna att få ihop en slagkraftig/konkurrenskraftig trupp för att kunna fortsätta ha/vara ett hockeyallsvenskt lag.

”Jag har redan i två inlägg (publicerade den 17 mars respektive den 27 mars) skrivit om och ifrågasatt Kristianstads IKs budget för verksamhetsåret/säsongen 2019-20, här kommer ett utdrag från det senaste av de två inläggen;

”Johan Lindbom pratade på onsdagens presskonferens om att Kristianstads IK gick miste om dryga 300 000 kronor per hemmamatch i den allsvenska kvalserien som den hockeyallsvenska nästjumbon Kristianstads IK om inte coronaviruset och dess påverkan avslutat den svenska hockeysäsongen i förtid skulle ha spelat för att försöka förlänga HA-kontraktet.

Min fråga är; har Kristianstads IKs styrelse i budgeten kalkylerat med negativt kvalseriespel? – för annars får jag inte riktigt ihop hur Kristianstads IK INNAN coronavirusets utbrott och följder ledde till Svenska Ishockeyförbundets styrelses beslut att med omedelbar verkan avsluta säsongen 2019-20 skulle ha fått ekonomin att (mer än) gå runt.

Denna frågeställning har jag redan fört fram i ett tidigare melinskt blogginlägg, publicerat den 17 mars.

Jag citerar delar av detta inlägg här nedan.

”Omständigheterna är sådana att Kristianstads IK på grund av coronavirusets grepp om samhället inte behöver riskera sin allsvenska status i ett negativt kvalseriespel.

Men samtidigt är omständigheterna, och där spelar också coronaviruset in, sådana att Kristianstads IKs redan ansträngda ekonomiska situation förvärras av inställda KIK-sidoarrangemang som Rinkdansen med flera.

Att sedan Kristianstads IK går ut med i media att föreningen förlorar intäkter (som hade behövts för att rädda/mer diplomatiskt uttryckt; underlätta att balansera upp ekonomin) på grund av det inställda kvalseriespelet är anmärkningsvärt.

Man, det gör åtminstone jag, kan ju fråga sig; vilken slutplacering hade Kristianstads IKs styrelse kalkylerat med i HockeyAllsvenskan eftersom föreningen på grund av förlorade kvalserieintäkter får en (ännu) tuffare ekonomisk situation där det gäller/beträffande att klara licenskravet för att få spela i HockeyAllsvenskan?

I klartext; hade Kristianstads IKs styrelse i budgeten kalkylerat med negativt kvalseriespel och det ekonomiska överskott ett sådant spel kan ge…

… eller hade Kristianstads IKs styrelse i budgeten kalkylerat med spel i slutspelsserien (med, som då gällde, SHL-spel kommande säsong som det optimala slutmålet)?

Vad vi utanför styrelserummet däremot vet är att Kristianstads IK-laget, då syftar jag på lagledning och spelare, gått ut med i media att siktet var att komma toppåtta – alltså spel i slutspelsserien.”

Slut på citat från mitt inlägg publicerat den 17 mars.””

Och alltså även slut på utdraget från det melinska blogginlägget publicerat den 27 mars.

Här nedan följer sedan ett utdrag från en artikel i Kristianstadsbladet den 17 april signerad Robin Nilsson där Kristianstads IKs ordförande Sune Lundberg tog upp (KIK-)ekonomiska aspekter/minskad budget (till kommande trupp);

”Den 1 maj kan föreningar börja ansöka om stöd från det paket på 500 miljoner kronor som Riksidrottsförbundet (RF) fick från regeringen till följd av coronakrisen. Men utbetalningen dröjer ända fram till midsommar.”

”– Med ett snitt på över 1 500 åskådare i Hockeyallsvenskan, så hade vi säkert fyllt hallen vid ett antal av de fem hemmamatcherna i kvalserien. Och sen har vi ju även andra intäkter under match, så totalt är det säkert upp emot en och en halv miljon kronor som vi kan söka stöd för, säger Lundberg.

KIK hoppas även kunna räkna in den inställda Rinkdansen i sin ansökan.”

Och i en artikel i Kristianstadsbladet med rubriken ”KIK permitterar Gath och spelartruppen: ”Det rör sig om en halv miljon kronor””, publicerad den 8 april och signerad av sportchefen Patric Nilsson, säger Kristianstads IK-ordföranden Sune Lundberg angående föreningens ansträngda ekonomiska läge;

”– Vi har det tufft med likviditeten men vi gör besparingar överallt. Och det gäller även spelartruppen. Jag har meddelat Gath (Mikael) och Falk (Christian) att spelarbudgeten kommer att bli lägre inför nästa säsong, säger Sune Lundberg, som erkänner att det är en utmaning att jobba med budgetarbete i tider som dessa.

– Precis som vi så har företagen det tufft men vi har haft bra samtal med flera både gamla och nya sponsorer.”

Och i en HockeyNews.se-artikel från den 18 april där reportern Daniel Grozdanovski redde ut det aktuella Kristianstads IK-läget så skrev Grozdanovski, med efterföljande kommentarer av Kristianstads IKs elitansvarige Christian Falk, följande;

”I mitten av mars skrev HockeyNews.se att Kristianstad var på väg mot en miljonförlust och att elitlicensen var i fara. Men när det i veckan kom besked från Svenska ishockeyförbundet att elitlicensen pausas för kommande säsong. Men tro inte att Kristianstad, som även de har korttidspermitterat personal och spelare, tokjublar över förbundets besked. Ett enormt arbete väntar framöver.

– Det enda som det här med elitlicensen förenklar för oss är att vi inte riskerar att åka ur. Men vi har fortsatt en tung ryggsäck som vi bär med oss från de senaste åren. Vi kan inte lägga oss ner och dö och kommer fortsätta att jobba stenhårt. Johan (Lindbom, klubbchef i KIK) har slitit jättehårt och vi har fått lite nya strukturer i klubben. Det känns som att vi är på på rätt väg, säger Christian Falk, som berättar att man förmodligen kommer att ha Hockeyallsvenskans lägsta spelarbudget säsongen som kommer.

– Jämfört med förra säsongen så kommer den att sänkas med 15-20 procent.”

Som avslutning på mitt inlägg ”KIK berör många… och ekonomin är, inte minst i dessa extraordinära tider, central på många sätt…”, publicerat den 20 april, skrev jag;

”Men jag tycker att Kristianstads IK-sportchefen och -headcoachen Mikael Gath, utifrån de ansträngda/begränsade/minskade ekonomiska spelarbudgetförutsättningarna, har använt sina pengar väl – ja, (hittills) fått mycket för pengarna.

Unga och lovande (hockey)spelare – i Kristianstads IKs fall kommande säsong dessutom spelare med hög utvecklingspotential – är, generellt sett, billigare än lite äldre och mer erfarna spelare.

MEN, man kan inte bygga ett lag, inte minst när det handlar om så pass hög nivå som spel i landets näst högsta hockeyliga, på bara ungdomlig entusiasm och lovande spelare som spås/ser ut ha en mycket ljus hockeyframtid.

Det behövs även lite äldre och mer av seniorhockey erfarna spelare.

Men jag tycker att det finns en hel del (minst HA-)erfarenhet, mer än gångna säsongen, i Kristianstads IK-truppen (hittills) säsongen 2020-21.

Lagkaptenen Fredrik Hanssons betydelse både på och utanför isen kan inte nog understrykas och betonas.

Välmeriterade egna produkten Dennis Svensson har jag tidigare lyft fram som en på alla plan, inte minst sponsormässigt, absolut KIK-nyckelspelare.

Acke Ringströms återkomst till nordöstra Skåne tillför såväl stabilitet i försvarsspelet som erfarenhet av spel på hög nivå och ledaregenskaper.

För att nu nämna de, enligt mig, tre sett till rutin och erfarenhet viktigaste Kristianstads IK-spelarna kommande säsong.

Plus att utöver den ovannämnda trion har ett antal spelare i truppen – närmare bestämt sju av de som nu är av Kristianstads IK-ledningen bekräftat klara och sedan tillkommer det/lär det tillkomma ytterligare några som jag har skrivit om – åtminstone en säsongs HA-spel/erfarenhet i Kristianstads IK-dressen (sedan har även några (nytillkomna) spelare skaffat sig lite SHL/HA-erfarenhet i andra klubbar) att dra nytta/lärdom av inför säsongen 2020-21.

Summa summarum så kommer det att bli tufft, men efter förutsättningarna så tycker jag att det högst personliga Kristianstads IK-lag som jag skrev/siade om igår ser intressant och spännande ut MEN det finns ju motståndarlag också och den gångna HA-säsongen tycker jag att det var ruggigt tuff konkurrens och dessutom tufft, slitsamt och kostsamt med allt runt omkring (inte minst allt bussåkande och alla hotellnätter) som det historiska nykomlingsgänget från Skåne ställdes inför så, ja, jag skriver det igen; det kommer att bli tufft – på alla plan…”

Så, ja, tillbaka i realtid och som jag ser det så har det varit känt (via media) sedan länge att Kristianstads IKs spelarbudget för säsongen 2020-21 kommer att vara rätt mycket lägre jämfört med gångna säsongen (KIKs elitansvarige Christian Falk sa, publicerat på HockeyNews.se den 18/4 (se ovan), att det blir en minskning med 15-20 %).

Och att det skulle bli ett rätt så rejält underskott för Kristianstads IK säsongen 2019-20 förstod åtminstone jag av de uttalanden i media (se ovan) som från KIK-ledningen såväl ordföranden Sune Lundberg, klubbchefen Johan Lindbom som elitansvarige Christian Falk har gjort.

Jag är mot bakgrund av allt detta (här ovan stående) faktiskt lättad att Kristianstads IK inte gick back med mer än 1,1 miljon kronor gångna säsongen/verksamhetsåret och att den årsredovisning och likviditetsplan som lämnats in till Svenska Ishockeyförbundets licensnämnd visade att Kristianstads IK hade/har (kvar) ett eget pluskapital.

Till Kristianstadsbladets sportchef Patric Nilsson säger Sune Lundberg, som för övrigt omvaldes som föreningens ordförande vid Kristianstads IKs årsmöte den 15 juni, följande i gårdagens Kristianstadsbladet;

”Men vi har fortfarande 400 000 kronor i eget kapital och fick nyligen grönt ljus av licensnämnden. Vi har alltså speltillstånd till kommande säsong.”

På avdelningen KIK-ekonomi säger Sune Lundberg, bland annat, vidare i gårdagens Kristianstadsbladet;

”Vi har lagt flera besparingsåtgärder och bland annat lägger vi 600 000 kronor mindre på spelarbudgeten till kommande säsong.”

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *