Att skapa KIK-förutsättningar för att ÅTMINSTONE lyckas undvika sistaplatsen och därmed säkra fortsatt HA-spel

Ja, det var det här med att skapa förutsättningar för att lyckas…
Man kan väl efter min gräsklippningshistoria (i mitt förra inlägg) konstatera att ser man till att det finns bra förutsättningar för att lyckas så är möjligheterna så mycket större att man också lyckas med det man vill uppnå.
Det kan vara, som för mig, att få den där gräsytan klippt så snabbt och enkelt som möjligt.
Det kan vara, som för Kristianstads IK, att ta steget upp i HockeyAllsvenskan.


Jag lyckades, efter många om och men, till slut klura ut hur jag skulle gå till väga med min nyinköpta gräsklippare för att ge den, och samtidigt även mig själv, möjlighet att nå målet.

Och Kristianstads IK lyckades efter mer än 20 års strävan, försök och misslyckanden till slut – under Mikael Gaths första säsong som sportsligt ansvarig ledare i form av både sportchef och headcoach – äntligen nå HA-målet.

Nu är det ju inte så enkelt som att bara för att Kristianstads IK rekryterade Mikael Gath till sin ledarstab så lyckades Kristianstads IK avancera i seriehierarkin.

Det är för att ett mål ska gå i uppfyllelse många olika faktorer som spelar in och där de tillsammans bidrar till en positiv utvecklingsspiral som till slut leder till att målet nås.

För att återgå till min gräsklippningshistoria så behövde jag på vägen mot målet (att få hela gräsytan klippt) göra ett antal förändringar/maskinella justeringar för att därigenom skapa bättre och bättre förutsättningar för gräsklipparen att klara av att klippa gräset utan att (ideligen) stanna.

I Kristianstads IKs fall så var det såklart allra viktigaste att spelarna på isen presterade så pass bra/tillräckligt bra för att via spel i grundserien, Allettan, Playoff (2 och 3) till Allsvenskt kval och slutligen i Kvalserien till Allsvenskan kunna ta en av de två platserna (KIK blev tvåa, efter Vita Hästen) innebärande det för den nordostskånska föreningen så efterlängtade debutsteget.

Till skillnad mot ett antal säsonger tidigare som jag följt Kristianstads IK så var Kristianstads IK-spelarna säsongen 2018-19 som bäst när det gällde som allra mest/behövdes som allra mest.

Och då avser jag framförallt att göra skillnad-spelarna med keepern Joel Gistedt, backen Fredrik Lindblom och inte minst kedjan Johan Lundgren-Fredrik Hansson-Victor Löfstedt i spetsen verkligen – och då i synnerhet i de tio kvalseriematcherna våren 2019 – gick i bräschen, klev fram och visade vägen (mot HockeyAllsvenskan).

Men samtidigt vill jag också betona att som en stabil bas fanns hela tiden LAGET, kollektivet Kristianstads IK.

Och sedan är också värt att påpeka att Mikael Gath och Andreas Liljas hockeygäng långtifrån hade en autostrada upp till HockeyAllsvenskan.

Det fanns en hel del motgångar/hinder på vägen som satte gruppen på prov, såsom ett stort antal skador/sjukdomar framförallt på anfallssidan som gjorde att det var stor omsättning på (låne)spelare och den där så eftersträvansvärda kontinuiteten, vilken i sin tur bidrar till trygghet, var i princip som bortblåst under stora delar av säsongen.

Dessutom då konkurshotet som kom i offentlighetens ljus i slutet av januari 2019 och som genom en imponerande och mångfacetterad kraftsamling under ett par veckors tid lyckades undanröjas i sista stund innan Kristianstads IK var kallat till tingsrättsförhandling.

Spelargruppen slöt sig under och efter denna för hela föreningen svåra period samman än mer, knöt nävarna och sa kanske typ så här till varandra; ”vi har visat att vi är starka tillsammans, att vi inte ger upp så det här allsvenska avancemangsmålet det ska vi också se till att fixa”.

Ja, som skrivet fanns det många bidragande faktorer till den sportsliga måluppfyllelsen och glädjejublet som utbröt efter slutsignalen i Gränbyhallen den 14 april 2019.

Jag har nämnt Mikael Gath som en skapa förutsättningar-faktor, jag har nämnt spelarna och då framförallt att de ledande spelarna peakade formen när det gällde som mest – en annan framgångsfaktor, när jag ändå är inne på LAGET och de individuella spelarna, är/var Andreas Lilja.

I och med Andreas Liljas entré som assisterande och back-coach så fick Kristianstads IK en stark, engagerad och på rätt sätt kravsättande coachsida med bra kemi (coacherna emellan), tydliga roller och bra förmåga att utveckla spelare och då inte minst unga spelare.

Ja, sammantaget hade det via ett antal bidragande faktorer skapats bra förutsättningar för att Kristianstads IK säsongen 2018-19 skulle lyckas hela vägen till HockeyAllsvenskan.

Och så blev det alltså.

Ny säsong.

Med hockeyallsvenskt spel.

För första gången i den år 1966 bildade nordostskånska föreningens historia.

Nu gällde det att skapa förutsättningar för att på en högre serienivå än tidigare KIK-säsonger lyckas så bra som möjligt – där det från såväl coach- som spelarhåll sas utåt i offentlighetens ljus att siktet för HA-nykomlingen från landets sydligaste landskap minsann var inställt på en toppåtta-plats.

Jag höll, jämförelsevis (se ovan), nere mina KIK-förväntningar och placerade i mitt förhandstips Kristianstads IK som tolva i HA-sluttabellen, alltså precis över det negativa kvalseriestrecket.

Det blev plats 13 – men på grund av coronapandemin ändock fortsatt HA-spel utan att tvingas sätta den allsvenska statusen och platsen på spel i en kvalserie.

Så här i efterhand kan konstateras att de skapade förutsättningarna inte räckte till för att ge Kristianstads IK bättre plats än en nästjumboplats.

Men det var säsongen 2019-20 – och är även säsongen 2020-21 – en nivå högre än den Kristianstads IK tidigare har spelat på.

Många krav blir i HockeyAllsvenskan högre.

Konkurrensen är, på många plan, tuffare.

Kristianstads IK fick från debutsäsongen i HockeyAllsvenskan med sig många lärdomar och nyttiga erfarenheter till/inför kommande säsong(er).

Nu gäller det att skapa så bra förutsättningar som möjligt för Kristianstads IKs säsong två i landets näst högsta hockeyliga.

Om man återigen jämför med/relaterar till min gräsklippningshistoria så är det då en hel del saker samt ett och annat gjort misstag som nu inte ska behöva upprepas.

Kort och koncist; att erfarenheter har gjorts, att utifrån det har nödvändiga men samtidigt möjliga (exempelvis inom befintliga ekonomiska ramar) förändringar/justeringar vidtagits så att förutsättningarna totalt sett är bättre att nå ett bättre slutresultat (läs; en bättre HA-slutplacering än nästjumboplatsen) kommande säsong(er).

Fler spelare i Kristianstads IKs trupp har erfarenhet av vad som gäller och vad som krävs för att kunna mäta sig/hävda sig på hockeyallsvensk nivå.

Fler spelare har e-g-e-n erfarenhet av att det Ä-R tufft att spela i HockeyAllsvenskan.

Så, och det är liksom dit allt det här melinska resonemanget ska leda; vilka bättre förutsättningar kan Kristianstads IK skapa?

Ja, jag läser i en Mattias Persson-signerad HockeyNews.se-intervju med Mikael Gath den 9 juni, med rubriken ”Gath om lärdomarna – och lagbygget: ”Vi behöver få in lite mer rutin””, där KIK-sportchefen och -headcoachen bland annat säger om föreningens HA-premiärsäsong;

”Vi försökte spela en väldigt offensiv hockey, där vi försökte ha mycket puck och vara det spelförande laget oavsett vem vi mötte och var vi spelade. Det kanske inte alltid var så poänggivande, men däremot tror jag att vi fått en ganska bra utveckling på spelarna som vi kan ha nytta av nästa säsong. Vi kom till matcher, framförallt på hemmaplan, men också bortaplan där vi fick ha initiativet i matcherna, vilket var lite överraskande.”

”Samtidigt blev vi straffade några gånger, men jag tror vi lärt oss mycket av det. Spelarmaterialet var lite orutinerat i HockeyAllsvenskan och dem två bitarna var nog övertygande i att vi hamnade så långt ner som vi gjorde.”

”Vi vill spela en hockey där vi har mycket puck, det kommer vi göra även i år. Därför har vi försökt hitta spelartyper som är lite mer bekväma med det spelet. På grund av att vi inte har den största ekonomin har vi helt enkelt få satsa på att hitta den kompetensen på spelare som ännu inte blommat ut på seniornivå.” 

Mikael Gath säger i nämnda HockeyNews.se-artikel sammanfattande följande om de fyra unga och lovande anfallsnyförvärven Lucas Edmonds, Adam Falk, Joel Wahlgren och Max Wahlgren;

”De har olika attribut allihop, men det är spännande spelare som har spetsegenskaper som vi gärna vill få ut.”

”Vi är medvetna om att vi måste ha tålamod. Vi vet att det är tufft att gå från juniorhockeyn rätt in i seniorhockeyn. Det gäller att ha tålamod både från vår sida och deras sida. Men vi tycker att vi har sett grejer som kan tillföra oss något.”

Om backsidan, där Mathias Röndbjerg och Viktor Wahldén är kvar från gångna säsongen och hittills bara Acke Ringström är av KIK-ledningen bekräftat klar som ny in, säger Mikael Gath till HockeyNews.se-reportern Mattias Persson; 

”Vi behöver få in lite mer rutin där. Helst av allt skulle man vilja ha spelare som slagit igenom på den här nivån. Men vi kommer att försöka hitta backar som har något år på nacken i allsvenskan. Vi har redan fått in Acke (Ringström) som har lite rutin från Västerås och Danmark nu senast. Vi ser gärna att vi får in en, två eller till och med tre rightbackar. Det saknade vi ifjol, innan vi plockade in det i slutet av säsongen. Sen vet jag att alla suktar efter rightbackar som kan spela powerplay, men kan vi hitta någon som kan passa in och är rightfattad så vore det bra.”

På målvaktssidan har Calle Clang anslutit på lån från Rögle BK och flera tillförlitliga källor uppger att även IF Björklövens Mattias Pettersson är KIK-klar.

Mikael Gaths kommentar;

”Vi har bara Calle (Clang) klar än sålänge. Han är en extrem målvaktstalang och har gjort det riktigt bra i Rögles J20. Han är en av de bästa i sin ålderskategori. Jag har bara fått goda vitsord. Han är enorm vinnarskalle. Den målvakten vi kommer plocka in är någon som har varit med innan, och han kommer nog bli jagad av Calle från dag ett. Det är de indikationerna jag fått från Clangs tränare. Det finns något i ögonen som brinner på honom och det är något jag verkligen gillar.”

I HockeyNews.se-artikeln publicerad den 9 juni, varifrån samtliga ovanstående citat är hämtade, skriver Mattias Persson också;

”Samtidigt fortgår också processen med att försöka få in nya tränarkollegor till Mikael Gath. Expressen har tidigare rapporterat att man gjort klart med hans tidigare tränarkollega från Rögletiden och tillika förre Leksandstränaren Gunnar Persson. 

Mikael Gath menar dock att det fortfarande är en pågående process. 

– Det är något vi håller på att jobba med. Vi ska även ha in en målvaktstränare. Vi är en såpass liten organisation och det måste vara någon jag känner att jag är bekväm med. Jag vill ha in kompetens och något som inte är helt nytt för mig. Jag försöker hitta någon jag känner och kan lita på, precis som jag hade med Andreas (Lilja).”

Så, slut på citat – och nu är det mina egna ord här igen.

Sedan är det också att skapa bättre förutsättningar att förhoppningsvis kan de som ska vara ledande spelare i likhet med den KIK-framgångsrika säsongen 2018-19 också visa sig på isen vara ledande spelare.

Gångna säsongen var det ju så, som jag har skrivit ett antal gånger, att enligt mig ledande spelare som Fredrik Hansson och Kalle Miketinac inte nådde upp till mina förväntningar, inte i tillräcklig utsträckning (i match efter match) gjorde den skillnad jag trodde och förväntade mig att de skulle göra.

Förhoppningsvis kan kapten ”Hasse” och Miketinac mer frekvent visa vad de, så smarta samt spel- och passningsskickliga som de är, har kapacitet att göra med klubba och puck och därmed bidra till att skapa bättre förutsättningar för Kristianstads IK att lyckas bättre säsongen 2020-21.

Nu finns inte Andreas Lilja vid Mikael Gaths KIK-sida (se vidare ovan och nedan).

Där gäller det att få in en kraft som kan bidra med minst lika mycket som Andreas Lilja – Lilja blir inte lätt att ersätta, ett kvitto på hans goda renommé i hockeykretsar är att han till kommande säsong har rekryterats att bli assisterande SHL-tränare i Malmö Redhawks och även assisterande förbundskapten för danska A-landslaget.

Och när vi nu är inne på kommande säsongs KIK-ledarstab så är, enligt Kristianstadsbladet, Joel Gistedt klar som målvaktstränare.

Om detta nya gistedtska KIK-uppdrag, när han nu avslutar sin egen framgångsrika målvaktskarriär och där han de fyra senaste säsongerna som trygg och stabil göra skillnad-keeper har skapat goda förutsättningar för att KIK skulle kunna ta det där HA-steget, har jag som panelmedlem på Transfercentralen på hockeyallsvenskan.se om min syn på Kristianstads IKs silly season så här långt (publicerat den 13 maj) skrivit;

”… enligt Kristianstadsbladet så fortsätter Joel Gistedt, som på många olika sätt har stor del i att Kristianstads IK kunde ta det allsvenska steget, inom föreningen men nu som målvaktstränare/videocoach. Enligt KIK-initierad så har han aldrig jobbat med någon som har varit så detaljinriktad och noggrann och hela tiden söker/strävar efter små justeringar för att ta saker ett steg till mot perfektionism som Joel Gistedt. Välmeriterade Gistedt, en klippa i KIK-kassen under fyra säsonger och med två A-landskamper samt SHL- och AHL-spel på sitt hockeykonto, andas och sprider professionalism och han vet vad som krävs, ställer höga krav på sig själv och kan, med fog för det, ställa höga krav även på sin omgivning. Sedan är det också ett KIK-plus att Gath och Gistedt har lärt känna varandra och ger kontinuitet som nu överförs på ledarsidan.”

Att skapa förutsättningar för att lyckas… var det.

Sedan ska det skapas förutsättningar för att kunna ersätta framförallt gångna säsongens KIK-poängkung i form av backen (!) Amil Krupic och gångna säsongens KIK-målkung Anton Heikkinen.

Vad gäller backsidan och ersättare för Krupic så är, enligt mina tillförlitliga källor, Erik Flood och Alexander Molldén KIK-klara och ni som följer mig här vet att jag ser hög utvecklingspotential i båda de offensivt inriktade backarna där Flood är left- och Molldén right-skytt.

På anfallssidan kommer det in en kvartett 2000-generationsnyförvärv som har potential att bidra med mycket/göra skillnad – man kan dock inte kräva att alla ska kliva in i HA-hetluften och direkt göra skillnad men min förhoppning är att åtminstone två av de fyra i KIK-dressen kommande säsong blommar ut och presterar/levererar i paritet med sin kapacitet.

Jag tycker att Mikael Gath här ovan resonerar klokt och med en sund visa-tålamod-hållning beträffande sina fyra unga anfallsförvärv.

Det är nu Mikael Gaths uppgift – en av många, många – att skapa förutsättningar (har ni läst de två orden här förut…?) för att de fyra ska lyckas på seniornivå, i en ny klubb.

Mycket handlar, enligt mig, om förtroende och att – ja, just det – ge de rätta förutsättningarna.

Därför har jag, som ni som följer mig vet, satt ihop en förstalina bestående av Lucas Edmonds-Kalle Miketinac-Fredrik Hansson.

Och tvillingarna Joel och Max Wahlgren har jag placerat på varsin sida om Dennis Svensson.

Och jag har gett Adam Falk förtroendet att leda en kedja med slitstarka duon Herman Hansson och Malte Sjögren som båda har starka säsonger bakom sig och det kan bli en win-win-situation att spela 77Hansson-61Sjögren med framförallt offensiv utvecklingspotential tillsammans med smarte och spel-/passningsskicklige centern Falk (se vidare nedan).

Skapa förutsättningar för att lyckas är också genom rutin.

De 13 spelare som är/lär bli kvar i Kristianstads IK från gångna KIK-HA-debutsäsongen har sammanlagt plussat på med 557 matchers hockeyallsvensk erfarenhet.

Att så pass många som 13 spelare från gångna säsongens trupp är/lär bli kvar (som spelare, dessutom då Gistedt som ledare) är såklart också något – närmare bestämt kontinuitet – som kan skapa goda förutsättningar för att lyckas.

I det sammanhanget vill jag också framhålla att det såklart är en bra skapad KIK-lagbyggsförutsättning att SHL-meriterade och allroundkunnige, men med defensiven som främsta (spets)egenskap, Dennis Svensson, presentation för hockeyintresserade överflödig, inför säsongen 2019-20 skrev på ett kontrakt med moderklubben som sträcker sig över även säsongen 2020-21.

Att skapa förutsättningar för att lyckas… är också att fortsätta med succéspelare/-konstellationer från gångna säsongen, exempelvis gnugga vidare med de för motståndarlagen så jobbiga att möta energispelarna Herman Hansson och Malte Sjögren som säsongen 2019-20 svarade för inte minst starkt och effektivt boxplayarbete tillsammans på isen.

Beträffande de ekonomiska förutsättningarna så är det så att de för Kristianstads IKs del, utan att fara med osanning, kunde ha varit bättre.

Men det är mycket som ska till för att anpassa sig till den av Svenska Ishockeyförbundet kravställda HA-kostymen och här är det, som jag ett antal gånger har betonat, av yttersta vikt att ALDRIG mer äventyra Kristianstads IKs existens som förening.

Det är många som vittnar om att KIK-ledningen, inte minst klubbchefen Johan Lindbom (också en bra förutsättning för att lyckas att han är kvar i KIK), jobbar idogt och febrilt med att skapa så goda ekonomiska förutsättningar som möjligt i en region där det är många föreningar som vill ha del av sponsorkakan och IFK Kristianstad sedan ett antal år tillbaka är en attraktiv och riktigt tuff konkurrent.

Dags för lite avrundning och en form av sammanfattning med framåtblickande angående mitt Att-skapa-förutsättningar-för-att-lyckas-resonemang.

Den, enligt mig, primära KIK-målsättningen, som Mikael Gaths manskap kan jobba uppåt i tabellen utifrån, är att inte komma sist då, enligt beslut på Svenska Ishockeyförbundets förbundsmöte för nästan precis ett år sedan, från och med kommande säsong är så att ett (1) lag åker direkt ner i HockeyEttan, alltså utan möjlighet att via kvalspel försöka behålla sin allsvenska status och plats, och att alla övriga 13 HA-lag/klubbar är klara för (åtminstone) HA-spel säsongen 2021-22 (seriesegraren flyttas direkt upp i SHL).

Den 14e HA-platsen gör slutligen fyra lag från HockeyEttan upp om i en kvalserie, då det alltså enligt det för ett år sedan nytagna förbundsmötesbeslutet garanteras att alltid ett (1) lag avancerar till HockeyAllsvenskan varje år och som en följd av det att ett (1) lag alltid direkt åker ur HockeyAllsvenskan.

Jag placerar i inlägget ”Min första HA-tabell säsongen 2020-21…”, publicerat den 10 juni, Kristianstads IK på en elfte plats men givetvis finns det melinska förhoppningar om att det ska kunna gå ännu bättre för Gaths hockeygäng.

Men jag utgår från den enligt mig primära målsättningen som nu i klartext innebär att det räcker att ha ett lag bakom sig i sluttabellen.

Vad som krävs för att undvika sistaplatsen?

Ja, enkelt uttryckt krävs det tillräckligt bra spelare – eller rättare; spelare som presterar tillräckligt bra.

Och då är vi där igen; Att skapa förutsättningar för att KIK-spelarna ska lyckas… eller kunna prestera (åtminstone) tillräckligt bra…

… vilket jag alltså i det här inlägget har tittat lite närmare på.

Men, nog för nu och jag avslutar med att önska alla melinska bloggläsare GLAD MIDSOMMAR!

Förresten, bara en sista mening; här ovan är han nämnd ett stort antal gånger men jag har inte skrivit det rakt ut att det är en bra av Kristianstads IK skapad förutsättning för att Kristianstads IK ska lyckas att Mikael Gath är kvar och nu är inne på sin tredje raka säsong som klubbens sportchef och headcoach.

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *