KIK berör många… och ekonomin är, inte minst i dessa extraordinära tider, central på många sätt…

Kristianstads IK berör många och i dessa extraordinära tider ventileras i synnerhet den nordostskånska föreningens ekonomi som i coronapandemins spår i förlängningen får följder för budgeten och då inte minst spelarbudgeten vilken i sin tur påverkar möjligheterna att få ihop en slagkraftig/konkurrenskraftig trupp för att kunna fortsätta ha/vara ett hockeyallsvenskt lag.
Ja, de slutsatserna drar jag, inte minst, av de tre läsarkommentarerna som jag fick till mitt senaste inlägg där jag själv inte direkt och konkret skrev något om ekonomin men såklart blir det ändå alltid indirekt eftersom ekonomin alltid finns med på ett eller annat sätt.

Men ändock; jag trodde, som jag skrev, att det kunde ge en hel del reaktioner typ ”nej, men hur tänker den där Melin nu…?” efter gårdagsinlägget ”Mitt, med en del reservationer/spekulationer, högst personliga Kristianstads IK-lag just nu…” men det blev i stället läsarkommentarer sett ur ett mer ekonomiskt Kristianstads IK-perspektiv.

Här nedan följer de tre kommentarerna, i ordningsföljd, i sin helhet.

Från läsare 1;
”Intressant och varför inte. Johan Lundgren som höjts till skyarna i många medier är nu helt plötsligt tillbaka på jorden inte utan anledning. Det är svårt att anmärka nåt på dina idéer om framtida uppställning.
Läste artikeln i bladet med ordf. som beklagade sig över att pengar från staten tar tid. Tydligen har KIK ansökt om 1,5 milj i uteblivna intäkter från kvalserien, om KIK blivit 12:a i serien hade de inte funnits några uteblivna pengar att ansöka om då det varit färdigspelat. Detta måste ju innebära att budgeteringen varit helt åt he..vete, eller budgeterade man med kvalserie. Tycker att journalister är fega som inte vågar ställa detta som en naturlig följdfråga. Ingen tror väl att dansgalan per automatik skulle innebära ett stort ekonomiskt överskott.
Nu signalerade ju ordf. att det innebär en minskad budget till kommande trupp vilket är precis det dom inte behövs.
Jag hoppas jag har fel men min känsla är detta scenario känns igen från 2-3 säsonger tillbaks och att man aldrig får näsan över vattenytan. Hoppas jag har fel men historia skall man lära sig av och inte bara köra på , då hamnar man i lyxfällan.”

Från läsare 2;
”Men att det blir en minskad budget kommer inte enbart att drabba KIK. Tror att huvuddelen av Sveriges idrottsklubbar kommer att drabbas av samma ”fenomen” då sponsormarknaden enligt utsago är närmast död och av förklarliga skäl.

Säsongen som kommer, blir säker lika tuff som förra. Skillnaden är att nu vet både spelare och ledare vad som väntar runt hörnet. Den erfarenheten kan visa sig ”livsviktig” i slutändan när allt skall summeras.

Jag tror vi klarar det på ett nödhår, men det räcker. Det gäller att överleva ett par säsonger, sedan tror jag på ljusare tider…”

Läsare 1, igen;
”Att intäkterna sponsormässigt kommer att minska till idrotten överlag är även jag helt övertygad om. De jag starkt vill ifrågasätta är om KIK verkligen budgeterade med ett kval som skulle ge kanske 1,5 milj i överskott k annat fall hade ju detta varit resultatet om man slutat 12:a i tabellen och då är det ju kraftigt felbudgeterat.
Vad som händer i andra klubbar är inte intressant för KIK behöver varken fixa deras skulder eller ta del av deras överskott , blir lite sköt dig själv och ……
Detta om något visar ju att även om man jobbar med unga spelare då kostar det och uppenbarligen mer än vad man trodde.
Alla vet att andra året är riktigt tufft och även om laget ser spännande ut innehåller mycket talang så har många av dom aldrig spelat seniorhockey på denna nivån under större delen av en säsong. Det kommer att krävas rutin för att bära talangen och att verkligen utveckla talangen.
Den som lever får se och höra.”

Om jag ska beta av de tre läsarkommentarerna i tur och ordning så har jag redan i två inlägg (publicerade den 17 mars respektive den 27 mars) skrivit om och ifrågasatt Kristianstads IKs budget för verksamhetsåret/säsongen 2019-20, här kommer ett utdrag från det senaste av de två inläggen;

”Johan Lindbom pratade på onsdagens presskonferens om att Kristianstads IK gick miste om dryga 300 000 kronor per hemmamatch i den allsvenska kvalserien som den hockeyallsvenska nästjumbon Kristianstads IK om inte coronaviruset och dess påverkan avslutat den svenska hockeysäsongen i förtid skulle ha spelat för att försöka förlänga HA-kontraktet.

Min fråga är; har Kristianstads IKs styrelse i budgeten kalkylerat med negativt kvalseriespel? – för annars får jag inte riktigt ihop hur Kristianstads IK INNAN coronavirusets utbrott och följder ledde till Svenska Ishockeyförbundets styrelses beslut att med omedelbar verkan avsluta säsongen 2019-20 skulle ha fått ekonomin att (mer än) gå runt.

Denna frågeställning har jag redan fört fram i ett tidigare melinskt blogginlägg, publicerat den 17 mars.

Jag citerar delar av detta inlägg här nedan.

”Omständigheterna är sådana att Kristianstads IK på grund av coronavirusets grepp om samhället inte behöver riskera sin allsvenska status i ett negativt kvalseriespel.

Men samtidigt är omständigheterna, och där spelar också coronaviruset in, sådana att Kristianstads IKs redan ansträngda ekonomiska situation förvärras av inställda KIK-sidoarrangemang som Rinkdansen med flera.

Att sedan Kristianstads IK går ut med i media att föreningen förlorar intäkter (som hade behövts för att rädda/mer diplomatiskt uttryckt; underlätta att balansera upp ekonomin) på grund av det inställda kvalseriespelet är anmärkningsvärt.

Man, det gör åtminstone jag, kan ju fråga sig; vilken slutplacering hade Kristianstads IKs styrelse kalkylerat med i HockeyAllsvenskan eftersom föreningen på grund av förlorade kvalserieintäkter får en (ännu) tuffare ekonomisk situation där det gäller/beträffande att klara licenskravet för att få spela i HockeyAllsvenskan?

I klartext; hade Kristianstads IKs styrelse i budgeten kalkylerat med negativt kvalseriespel och det ekonomiska överskott ett sådant spel kan ge…

… eller hade Kristianstads IKs styrelse i budgeten kalkylerat med spel i slutspelsserien (med, som då gällde, SHL-spel kommande säsong som det optimala slutmålet)?

Vad vi utanför styrelserummet däremot vet är att Kristianstads IK-laget, då syftar jag på lagledning och spelare, gått ut med i media att siktet var att komma toppåtta – alltså spel i slutspelsserien.”

Slut på citat från mitt inlägg publicerat den 17 mars.””

Och alltså även slut på utdraget från det melinska blogginlägget publicerat den 27 mars.

Sedan så relaterar ju båda mina här ovan kommenterande läsare till (KIK-)ekonomiska aspekter/minskad budget (till kommande trupp) som Kristianstads IKs ordförande Sune Lundberg har tagit upp i Kristianstadsbladet.

Här nedan följer först ett utdrag från en artikel i Kristianstadsbladet den 17 april signerad Robin Nilsson;

”Den 1 maj kan föreningar börja ansöka om stöd från det paket på 500 miljoner kronor som Riksidrottsförbundet (RF) fick från regeringen till följd av coronakrisen. Men utbetalningen dröjer ända fram till midsommar.

– Det har tagit enormt lång tid och det känns konstigt att det ska dröja ända fram till midsommar. Och vi vet ju fortfarande inte hur man ska ansöka, utan det ska dröja till slutet av april innan vi får det beskedet, säger KIK-ordföranden Sune Lundberg.

– När det gäller korttidspermitteringarna har det gått relativt snabbt med Tillväxtverket och man hade ju önskat att det här hade gått lika snabbt, säger han.

– Med ett snitt på över 1 500 åskådare i Hockeyallsvenskan, så hade vi säkert fyllt hallen vid ett antal av de fem hemmamatcherna i kvalserien. Och sen har vi ju även andra intäkter under match, så totalt är det säkert upp emot en och en halv miljon kronor som vi kan söka stöd för, säger Lundberg.

KIK hoppas även kunna räkna in den inställda Rinkdansen i sin ansökan.”

Och i en artikel i Kristianstadsbladet med rubriken ”KIK permitterar Gath och spelartruppen: ”Det rör sig om en halv miljon kronor””, publicerad den 8 april och signerad av sportchefen Patric Nilsson, säger Kristianstads IK-ordföranden Sune Lundberg angående föreningens ansträngda ekonomiska läge;

”– Vi har det tufft med likviditeten men vi gör besparingar överallt. Och det gäller även spelartruppen. Jag har meddelat Gath (Mikael) och Falk (Christian) att spelarbudgeten kommer att bli lägre inför nästa säsong, säger Sune Lundberg, som erkänner att det är en utmaning att jobba med budgetarbete i tider som dessa.

– Precis som vi så har företagen det tufft men vi har haft bra samtal med flera både gamla och nya sponsorer.”

Och i en HockeyNews.se-artikel från den 18 april där reportern Daniel Grozdanovski redde ut det aktuella Kristianstads IK-läget så skrev Grozdanovski, med efterföljande kommentarer av Kristianstads IKs elitansvarige Christian Falk, följande;

”I mitten av mars skrev HockeyNews.se att Kristianstad var på väg mot en miljonförlust och att elitlicensen var i fara. Men när det i veckan kom besked från Svenska ishockeyförbundet att elitlicensen pausas för kommande säsong. Men tro inte att Kristianstad, som även de har korttidspermitterat personal och spelare, tokjublar över förbundets besked. Ett enormt arbete väntar framöver.

– Det enda som det här med elitlicensen förenklar för oss är att vi inte riskerar att åka ur. Men vi har fortsatt en tung ryggsäck som vi bär med oss från de senaste åren. Vi kan inte lägga oss ner och dö och kommer fortsätta att jobba stenhårt. Johan (Lindbom, klubbchef i KIK) har slitit jättehårt och vi har fått lite nya strukturer i klubben. Det känns som att vi är på på rätt väg, säger Christian Falk, som berättar att man förmodligen kommer att ha Hockeyallsvenskans lägsta spelarbudget säsongen som kommer.

– Jämfört med förra säsongen så kommer den att sänkas med 15-20 procent.”

Och, ja, min sammanfattande kommentar till allt ovanstående är att Kristianstads IK är en förening som berör många och att det i rådande extraordinära och oroliga världsläge inte minst ventileras den nordostskånska HA-föreningens ansträngda ekonomiska situation.

Jag tycker att mina två kommenterande läsare för fram relevanta synpunkter och kontentan av allt, så som (även) jag ser det, är att det kommer att bli tufft framöver för Kristianstads IK – på alla plan.

Men jag tycker att Kristianstads IK-sportchefen och -headcoachen Mikael Gath, utifrån de ansträngda/begränsade/minskade ekonomiska spelarbudgetförutsättningarna, har använt sina pengar väl – ja, (hittills) fått mycket för pengarna.

Unga och lovande (hockey)spelare – i Kristianstads IKs fall kommande säsong dessutom spelare med hög utvecklingspotential – är, generellt sett, billigare än lite äldre och mer erfarna spelare.

MEN, man kan inte bygga ett lag, inte minst när det handlar om så pass hög nivå som spel i landets näst högsta hockeyliga, på bara ungdomlig entusiasm och lovande spelare som spås/ser ut ha en mycket ljus hockeyframtid.

Det behövs även lite äldre och mer av seniorhockey erfarna spelare.

Men jag tycker att det finns en hel del (minst HA-)erfarenhet, mer än gångna säsongen, i Kristianstads IK-truppen (hittills) säsongen 2020-21.

Lagkaptenen Fredrik Hanssons betydelse både på och utanför isen kan inte nog understrykas och betonas.

Välmeriterade egna produkten Dennis Svensson har jag tidigare lyft fram som en på alla plan, inte minst sponsormässigt, absolut KIK-nyckelspelare.

Acke Ringströms återkomst till nordöstra Skåne tillför såväl stabilitet i försvarsspelet som erfarenhet av spel på hög nivå och ledaregenskaper.

För att nu nämna de, enligt mig, tre sett till rutin och erfarenhet viktigaste Kristianstads IK-spelarna kommande säsong.

Plus att utöver den ovannämnda trion har ett antal spelare i truppen – närmare bestämt sju av de som nu är av Kristianstads IK-ledningen bekräftat klara och sedan tillkommer det/lär det tillkomma ytterligare några som jag har skrivit om – åtminstone en säsongs HA-spel/erfarenhet i Kristianstads IK-dressen (sedan har även några (nytillkomna) spelare skaffat sig lite SHL/HA-erfarenhet i andra klubbar) att dra nytta/lärdom av inför säsongen 2020-21.

Summa summarum så kommer det att bli tufft, men efter förutsättningarna så tycker jag att det högst personliga Kristianstads IK-lag som jag skrev/siade om igår ser intressant och spännande ut MEN det finns ju motståndarlag också och den gångna HA-säsongen tycker jag att det var ruggigt tuff konkurrens och dessutom tufft, slitsamt och kostsamt med allt runt omkring (inte minst allt bussåkande och alla hotellnätter) som det historiska nykomlingsgänget från Skåne ställdes inför så, ja, jag skriver det igen; det kommer att bli tufft – på alla plan…

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *